Megnehezíti a tesztelést, hogy a lakosság jelentős, egyes becslések szerint 50-60%-a átfertőződött bartonellára, és jelentős részük tünetmentes. Így aztán a direkt kimutatásos módszerek (mikroszkópia, PCR) hozhatnak álpozitív eredményeket, míg a humorális immunválaszt vizsgáló szerológiák (Western Blot, Elisa, Elispot) szintén mutathatnak pozitivitást tünetmentes egyénben (karbantartott fertőzés). Ugyanakkor bármely módszerrel kimutatott negatív eredmény nem zárja ki a fertőzés és a betegség jelenlétét.
Példaképpen megemlítendő, hogy a macskák vérében a bartonella henselae koncentrációja akár milliószorosa is lehet az emberéhez képest, mégsem okoz náluk megbetegedést. A megoldás tehát nem a patogén „megtalálásában” rejlik, hanem a baktérium és az immunrendszer egyensúlyi állapotának (homeosztázis) felborulását felmérni törekvő módszerben. Ehhez az egyik fontos paraméter a tünetek felmérése, és visszavezetése a bartonella okozta fiziológiai elváltozásokhoz, egyéb kórképek kizárása mellett. A másik paraméter a fajok meghatározása zoonozis (állatokból származó faj) fennállásának megítélésére. A harmadik paraméter az immunválasz – főként a humorális, azaz antitestes (Western Blot), esetleg a sejtes (Elispot) – mérése krónikus megjelenési formára kalibrált tesztekkel, ugyanis a bartonella életciklusát figyelembe véve ez a patogén aktív szaporodására utalhat. Ennek a módszernek nagy előnye, hogy segítségével megítélhető egy terápia hatásossága, és annak optimális befejezése. Immunválasz mérésére az alábbi lehetőségek jönnek szóba akkreditációval rendelkező laboroknál:
– ELISA típusú teszt, kb 5%-os érzékenységgel rendelkezik
– ELISpot teszt kb 20%-os érzékenységgel rendelkezik
– Amerikai laborok Western Blot tesztje, kb 90%-os érzékenységgel rendelkezik, Rare Diseases Labs Hungary-nál lehet megrendelni
Ugyanakkor bartonella specialistáknál bevett gyakorlat, hogy panel teszteket néznek (direkt kimutatásos, illetve immunválasz mérése), főként abban az esetben, ha a kórképre gyanút adó tünetek mellett egy adott teszt negatív lesz.
TERÁPIÁS LEHETŐSÉGEK
A terápiás időtartam krónikus formában 6-24 hónap szokott általában lenni. Ugyanúgy, ahogy a betegség kialakulása a kutatók által még meg nem határozott egyéni faktortól (host-response) függ, ez a gyógyulásra is igaz, nincs egyen-terápia. Az alábbi lehetőségeket szokták az ezzel foglalkozó specialisták fontolóra venni (a sorrend az enyhébb terápiától a komplikáltabbak felé halad ) – szerintük mindig érdemes a könnyebbel kezdeni, és a terápia hatékonyságának visszamérésével dönteni esetleges váltásról.
Buhner gyógynövényes protokoll:
Sok helyen megtalálható az interneten ez a gyógynövény alapú protokoll, az ezzel foglalkozó herbalista cégek gyakran ilyen névvel állítanak össze gyógynövényes csomagot. Főbb összetevői a Japanese Knotweed, Sida Acuta és Houttuynia.
Dr. Mozayeni alap protokoll
Clarithromycin és allicin kombinációja.
Dr. Shikhman alap protokoll
Azithromycin és Plaquenil kombinációja. Ezen protokoll sikertelensége esetén Dr. Shikhman is ugyanazt a fő protokollt használja, mint Dr. Mozayeni.
Dr. Mozayeni fő protokoll
Clarithromycin és Rifampin/Rifabutin kombinációja.
REFERENCIÁK
https://en.wikipedia.org/wiki/Bartonella
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC88941/
https://www.galaxydx.com/what-is-bartonellosis/#
https://academic.oup.com/cid/article/38/1/145/355826
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ccr3.977
https://youtu.be/rYi4z1cFVcQ
https://balaicza.hu/bartonella-fertozes-macskakarmolasi-betegseg/
https://egeszsegvonal.gov.hu/b/1795-bartonella-fertozes.html
A CIKK SZERZŐJE
Érdi Tamás